Luna bought a head of romain lettuce that weighed 1 3/5pounds is $.44 per pound she purchased 4 pounds of oranges oranges cost $1.19 per pound she bought 6 pounds of summer squash and 3 1/2 pound of raspberries raspberries cost four dollars per pound