A local pizza shop has a membership program for frequent buyers. The membership costs $25 per month and members get a discounted price of $1.25 per slice of pizza. Justin purchased a membership to this pizza shop. How much would Justin have to pay the pizza shop if he bought 12 slices of pizza this month? What would be the monthly cost for x slices of pizza?