contestada

Lesson 3.26 Production and Cost
do you think you know costs? Prove it!
Complete the table using the clues below it.
FC
9.00
9.00
G
0
1
3
4
5
6
MC
9.00
9.00
950
VC
TC
AFC
AVC
Vol XX, Part 4, No. 88, 1984)
1. Average fixed cost for 6 units of output is $9.00
2. Average variable costs for 2 units of output is $30
3. Total cost is increased by $28 when the 3rd unit of output is added

(source: M. Seales, 'So you think you understand the theory of costs, Economics,
ATC
4. Average total cost when 4 units of output are produced is the same as the average total cost
when 3 units are produced
5.
Total cost when 5 units are produced is $258
6.
Variable costs increase by $100 when the 6th unit of output is produced
7. Total cost increases by $8 when the 2nd unit of output is added

Lesson 326 Production and Cost do you think you know costs Prove it Complete the table using the clues below it FC 900 900 G 0 1 3 4 5 6 MC 900 900 950 VC TC AF class=