# 3
You buy 1 box of dog food and 2 cans of cat food for $18. Your friend buys 2 boxes of dog food and 1 can of cat food for $18. What is the cost of each box of
dog food? of each can of cat food?
Each box of dog food costs $
and each can of cat food costs $