E
Solving a word problem using a system of linear equations of th...
QUESTION
ODD 03
Zachary
A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For 4 pounds of walnuts and 8 pounds of chocolate chips, the total cost is $25. For 2 pounds of walnuts
and 3 pounds of chocolate chips, the total cost is $11. Find the cost for each pound of walnuts and each pound of chocolate chips.