Eden is working on an experiment for her science fair project. She is planting a total of 10 herbs for an herb garden. She is going to plant basil and mint. The basil plants cost $.50 per plant and the mint plants cost $.25 per plant. Eden has a total of $3 to spend on plants because she also has to purchase potting soil and a long planter pot. Write a system of equations and solve either using elimination or substitution.