A pack of paper costs $3.75, including tax. Mr. Cooper wants to purchase packs of
paper for his class and has a $20 budget. Write an inequality to solve for the number
of packs of paper Mr.
Cooper can purchase.
$3.75x ≥ $20
$3.75x ≤ $20
$20x s $3.75
$20x ≥ $3.75