Samantha went to a bakery. She bought 16 cupcakes and an apple pie for a party she as hosting.
She paid a total of $37 for her entire purchase. The apple pie cost $15.40. How much did each
cupcake cost?

Part A: What is an equation we could write to help us solve this problem? Let c represent
the cost of a cupcake, and let p represent the cost of the apple pie.
Equation:

Part B: Solve the equation we wrote in Part A to determine the cost of each cupcake.
Show your work here for how to solve the equation:

Samantha went to a bakery She bought 16 cupcakes and an apple pie for a party she as hosting She paid a total of 37 for her entire purchase The apple pie cost class=