The math club will sell rolls of wrapping paper and ribbon as a fundraiser. They must spend less than $600 to purchase the fundraiser item. Each roll of wrapping paper cost $2. Each roll of ribbon cost the club $3.
A) Is it possible to buy 250 rolls of wrapping paper and meet the conditions above? Why or Why not
B) Is it possible to buy 250 rolls of ribbon and meet the conditions above? Why or Why not
C)Is it possible to buy a combination of 100 rolls of wrapping paper and 100 rolls of ribbon and meet the conditions above? Why or Why not