Paige looks at her budget for the past several months. She
determines that two out of every five dollars she spends
on groceries is spent on candy.
Define units for the amount spent on groceries and the
amount spent on candy.
If Paige spent three hundred fifteen dollars on
groceries, how many dollars did she spend on candy?
2. If Paige spent $275 on groceries, how many dollars did
she spend on candy?
3. If Paige bought $50 worth of candy, what was her total
grocery bill?