Jen is bringing fruit and veggies to serve at an afternoon meeting. He spent a total of $28.70 on 5 pints of cut veggies and 7 pints of cut fruit. The food cost is modeled by the equation 5V plus 7F equals 28.70, where V represents the cost of 1 pint of cut veggies and earth represents the cost of 1 pint of cut fruit. If the cost of each kind of fruit is $2.85,What is the approximate price of pint of veggies? Round to the nearest cent as needed