A coach buys a uniform and a basketball for each the players on the team. Each basketball costs $10 dollars. The coach spends $360 for uniform and basketball. How much is the cost of one uniform. Let x represent the cost of one uniform and use this to generate an equation. Part A: Write the equation for the problem Part B: Use the equation to find out the cost of one uniform.