The Pear company produces and sells pPhones. Their production costs are $300000 plus $150 for each pPhone they produce, but they can sell the pPhones for $250 each. Find the revenue, cost and profit functions. (In each of the funcions below, xx represents the number of pPhones that the Pear comany produces and sells. Do not use dollar signs or commas in your answers.)
The revenue function is R(x)= .
The cost function is C(x)=
The profit function is P(x)=