June bought avocados for 1.29¢ each and oranges for 65¢ each. She bought 3 times as many oranges as avocados and spent a total of $9.72 . Let a represent the number of avocados June bought and let r represent the number of oranges she bought. Construct the system of equations that best model the situation.