Which price choice is the lowest price per ounce?(5 points) Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59

Respuesta :

The cost of 5 ounces of raisins for $1.49 is 29.8 cents per ounce
The cost of 12 ounces of raisins for $3.59 is 29.91 cents per ounce.
Therefore, Choice A is the lowest price per ounce.

Answer:

Your answer is A

Step-by-step explanation: