Toilet rolls come in packs of 4 and 9. The 4 pack is priced arbitrary £2.04 the 9 pack is priced at £4.68 by calculating the price per roll, determine which pack is better value

Toilet rolls come in packs of 4 and 9 The 4 pack is priced arbitrary 204 the 9 pack is priced at 468 by calculating the price per roll determine which pack is b class=

Respuesta :

2.04÷ 4= 0.51
4.68÷9= 0.52
4 pack is better value by 0.01

The pack of 4 has a better value because one toilet roll in a pack of 4 is £0.51 and this can be determined by using the unitary method.

Given :

  • Toilet rolls come in packs of 4 and 9.
  • The 4 pack is priced at £2.04.
  • The 9 pack is priced at £4.68.

The unitary method can be used in order to determine the price per roll. First, the price of one toilet roll in a pack of 4.

If 4 toilet rolls price in a pack of 4 is £2.04 then the price of one toilet roll in a pack of 4 is:

[tex]=\dfrac{2.04}{4}\times 1[/tex]

= £0.51

Now, the price of one toilet roll in the pack of 9. If 9 toilet rolls price in a pack of 9 is £4.68 then the price of one toilet roll in a pack of 9 is:

[tex]=\dfrac{4.68}{9}\times 1[/tex]

= £0.52

So, from the above calculation, it can be concluded that the pack of 4 has a better value.

For more information, refer to the link given below:

https://brainly.com/question/16608196