Respuesta :
You have to find out how much is it per Apple, to do that you divide 4 by $4.80 which is 0.8333...
Then you have to multiply that number by 2 which is 1.6666..
You multiply by 2 because if one pound is .83 and you need two more pounds to equal 6.
4.80+1.67=$6.47
Then you have to multiply that number by 2 which is 1.6666..
You multiply by 2 because if one pound is .83 and you need two more pounds to equal 6.
4.80+1.67=$6.47
4 pounds=$4.80
$4.80/4=$1.20
1 pound=$1.20
$1,20*6=$7.20
6 pounds=$7.20
Mary will pay $7.20 if she buys 6 pounds at the same rate.
$4.80/4=$1.20
1 pound=$1.20
$1,20*6=$7.20
6 pounds=$7.20
Mary will pay $7.20 if she buys 6 pounds at the same rate.