angie12319 angie12319 12-07-2018 Mathematics contestada Robert bought one 4.5-lb bag of dog food for $3.89, a 7.5-lb bag of cat food for $6.69, and two 2.3-lb bags of birdseed for $1.89 each. How much did he pay for the animal food?