we have given for 12 ounces is $40.80.
we need to find the rate for unit ounce.
we know that [tex] 12 [/tex][tex] ounces =$40.80 [/tex]
[tex] 1 [/tex][tex] ounce=\frac{40.80}{12} =3.4 [/tex].
so one ounce cost about $3.4.