The cost of one pound of peanuts is 60% of the cost of one pound of cashews. if one pound of cashews cost 2$, what is cost of one pound of peanuts ? what is the total cost of two pounds of peanuts and one pound of cashews

Respuesta :

Hello!

In order to find the cost of one pound of peanuts, we need to find 60% of two dollars. To do that, we convert 60% to a decimal, then multiply that to the cost of cashews, which is two dollars.

60 / 100 = 0.60

0.60 x $2.00 = $1.20

Therefore, the cost of one pound of peanuts is $1.20.

The cost of two pounds of peanuts can be found by multiply the cost of one pound of peanuts by two. Then, we add the cost of one pound of cashews, which is two dollars.

$1.20 · 2 = $2.40

$2.40 + $2.00 = $4.40

Therefore, the total cost of two pounds of peanuts and one pound of cashews is $4.40.

Question 1: $1.20

Question 2: $4.40