Respuesta :

3.5 x 1.19 = $4.17 <== this is the answer.

We have been given that Pepper Jackie purchased 3.5 pounds of jelly beans for $1.19 per pound.

Let us find how much Pepper Jackie spent on purchasing jelly beans by multiplying 3.5 by 1.19.

[tex]\text{Amount spent by Pepper Jackie on jelly beans}=3.5\times 1.19[/tex]

[tex]\text{Amount spent by Pepper Jackie on jelly beans}=4.165[/tex]

Upon rounding our final answer to nearest cent we will get,

[tex]\text{Amount spent by Pepper Jackie on jelly beans}=4.165\approx4.17[/tex]

Therefore, Pepper Jackie spent $4.17 on jelly beans.