Respuesta :

she paid $50.64

because 24 divided by 3 is 8 and that times 6.33 is $50.64

24 yards of ribbon would cost 50.64.

Further Explanation

This problem can be solved using ratios and proportion. It can be solved using an equation with one variable.

STEP 1: Sort the given.

To solve, first we must sort the given in the problem:

cost of 3 yards of ribbon = 6.33

STEP 2: Represent unknown as variable.

If we let x be the cost of yard of ribbon, we can represent the given above using the equation below:

[tex]\boxed {3x =6.33}[/tex]

STEP 3: Solve for the variable.

Then we solve for x to get the price per yard. To do this, we divide both sides of the equation by 3 to cancel the coefficient of x:

[tex]3x = 6.33\\\frac{3x}{3} = \frac{6.33}{3}\\\boxed {x = 2.11}[/tex]

Therefore, the price of one yard of ribbon  is 2.11.

Now that we know the price per yard, we can calculate the price of 24 yards:

[tex]price \ of \ 24 \ yards \ = 24x\\price = 24 \times \ 2.11\\\boxed {price = 50.64}[/tex]

Learn More

  • Learn more about word problems https://brainly.com/question/12971902
  • Learn more about dimensional analysis https://brainly.com/question/1557970
  • Learn more about unit conversions https://brainly.com/question/8459017

Keywords: ratio, proportion, variable, equation