Tim is painting his storage shed he buys 4 gallons of white paint and 3 gallons of blue paint each gallons of paint costs $15.72 and each gallon of blue paints is $21.87 how much will tim spend in all on paint

Respuesta :

$128.49

Further explanation

Given:

  • Tim is painting his storage shed.
  • He buys 4 gallons of white paint and 3 gallons of blue paint.
  • Each gallon of white paint costs $15.72.
  • Each gallon of blue pain costs $21.87.

Question:

How much will Tim spend on the paint?

The Process:

Let's prepare the total cost spent on each color of the paint.

Total costs of white paint  

[tex]\boxed{ \ 4 \ gallons \times \frac{ \$15.72}{1 \ gallon} = \boxed{ \ \$62.88 \ } \ }[/tex]

Total costs of blue paint  

[tex]\boxed{ \ 3 \ gallons \times \frac{ \$21.87}{1 \ gallon} = \boxed{ \ \$65.61 \ } \ }[/tex]

Hence, the overall cost of painting is [tex]\boxed{ \ \$62.88 + \$65.61 = \boxed{ \ \$128.49 \ } \ }[/tex]

Quick Steps:

Here we directly calculate the sum of the total costs of each painting. Use parentheses for each multiplication operation.

Total costs  [tex]\boxed{ \ = \bigg(4 \ gallons \times \frac{ \$15.72}{1 \ gallon} \bigg) + \bigg(3 \ gallons \times \frac{ \$21.87}{1 \ gallon} \bigg) \ }[/tex]

[tex]\boxed{ \ \$62.88 + \$65.61 = \boxed{ \ \$128.49 \ } \ }[/tex]

Thus, Tim will spend the total costs to paint his storage shed as much $128.49.

Learn more

  1. Mr. Frye distributed his money equally among his 4 children for their weekly allowance. https://brainly.com/question/13174288#  
  2. Miles incorrectly gave the product of 7 x 2.6 as 14.42  https://brainly.com/question/13174282  
  3. What is the cost of the toy car? https://brainly.com/question/5282516  

Keywords: Tim is painting his storage shed, 4 gallons of white paint, 3 gallons of blue paint, total costs, how much will Tim spend on the paint?

The total money spent by Tim on paint is [tex]\boxed{\bf \$\ 128.49}[/tex].

Further explanation:

Given:

Tim buys [tex]4[/tex] gallons of white paint and [tex]3[/tex] gallons of blue paint.

The cost of the each gallons of white paint is [tex]\$\ 15.72[/tex] and the cost of each gallons of blue paint is [tex]\$\ 21.87[/tex].

Calculation:

Let [tex]x[/tex] be the cost of [tex]1[/tex] gallon of white paint and [tex]y[/tex] be the cost of [tex]1[/tex] gallon of blue paint.

The cost of each gallon of white paint is [tex]\$\ 15.72[/tex].

Therefore, the cost of the [tex]4[/tex] gallons of white paint can be calculated as follows:

[tex]\begin{aligned}x&=4\times 15.72\\&=62.88\end{aligned}[/tex]

The cost of each gallon of blue paint is [tex]\$\ 21.87[/tex].

The cost of the [tex]3[/tex] gallons of blue paint can be calculated as follows:

[tex]\begin{aligned}y&=3\times 21.87\\&=65.61\end{aligned}[/tex]  

The total money which is spent for all the paint is [tex]\boxed{x+y}[/tex].

The total spend money can be calculated as follows:

[tex]\boxed{\begin{aligned}x+y&=62.88+65.61\\&=128.49\end{aligned}}[/tex]  

Thus, the total spend money by Tim for painting is [tex]\boxed{\bf \$\ 128.49}[/tex].

Learn more:

1. Learn more about problem on function https://brainly.com/question/1632445

2. Learn more about problem on triangle https://brainly.com/question/7437053

3. Learn more about problem on range and domain of functions https://brainly.com/question/3412497

Answer details:

Grade: Middle school

Subject: Mathematics

Chapter: Algebraic expression

Keywords: Tim, spend money, gallons, white paint, blue paint, cost money, painting, $128.49, paint, algebra, expression, mathematics.