Soup ordinarily priced at two cans for 33 cents, may be purchased in lots of a dozen for $1.74. What are the savings per can when purchased this way?

A. 8 cents B. 2/3 cents C. 9 1/2 cents D. 2 cents

Thx! ASVAB Q. :)