contestada

If blueberries cost $4.00 per pound, how many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

If blueberries cost 400 per pound how many pounds of blueberries can you buy for 100 class=

Respuesta :

If x is the number of berries you can buy with 1 dollar,

1 pound of blueberries = $4.00

x pound of berries = $1.00

Lets set up a proportion- because these are directly proportional- when there is more pounds of berries, it will cost more.

[tex]\frac{1}{4.00} = \frac{x}{1.00}[/tex]

Cross multiply

4x=1

Divide both sides by 4 to isolate x

x=1/4 or $0.25

(a) Amount of Blueberries can be bought in [tex]\$\;1.00[/tex] is [tex]\frac{1}{4}\;\rm{pound[/tex].

(b) Amount of blueberries bought in pounds for  [tex]\$\;13.00[/tex] is [tex]3.25\; \rm{pound}[/tex].

Given: If blueberries cost [tex]\$\;4.00[/tex] per pound.

As mentioned in the question,

(a) Cost of a blue berries per pound is [tex]\$\;4.00[/tex].

Now, Amount of Blueberries can be bought in [tex]\$\;1.00[/tex] is [tex]\frac{1}{4}\;\rm{pound[/tex]

(b) Amount of blueberries bought in pounds for  [tex]\$\;13.00[/tex] is [tex]\frac{1}{4}\times 13=\frac{13}{4}=3.25\; \rm{pound}[/tex]

Therefore, (a) Amount of Blueberries can be bought in [tex]\$\;1.00[/tex] is [tex]\frac{1}{4}\;\rm{pound[/tex].

(b) Amount of blueberries bought in pounds for  [tex]\$\;13.00[/tex] is [tex]3.25\; \rm{pound}[/tex].

Learn more about cost of an item here:

https://brainly.com/question/6756647?referrer=searchResults