Respuesta :

Answer:

13 cents

Step-by-step explanation:

The cost of one pencil and one pen is required.

The cost of a pencil is $0.35 and a pen is $0.75.

The number of pens is 12.

The number of pencils is 20.

Let the cost of one pencil be [tex]x[/tex]

A pen costs $0.40 dollar more than pen.

So, cost of a pen is [tex]0.4+x[/tex]

Total cost of all the pens and pencils is $16.

So,

[tex]12(0.4+x)+20x=16\\\Rightarrow 4.8+12x+20x=16\\\Rightarrow x=\dfrac{16-4.8}{12+20}\\\Rightarrow x=0.35[/tex]

Cost of pencil is $0.35 and cost of pen is [tex]0.4+0.35=\$0.75[/tex].

Learn more:

https://brainly.com/question/13583528

https://brainly.com/question/15125547