Kylie and her three friends equally didvided the cost to rent a movie for $4 and order sandwiches for a total of $15. They also have a coupon for $3 off the sandwiches. Evaluate [(4 + 15]) - 3] ÷ 4 to find the cost each person will pay. pls answer right away

Respuesta :

16 dollars each person

You can use the fact that they are total 4 persons, so total cost will be divided in 4 parts.

The cost each person will pay is $4

How to evaluate how much each person will pay if each person will pay equal part of the total cost?

The process of division divides given quantity in equal amounts in number of parts by which the given number is divided. So, we can use division here.

For example,. dividing 4 in 2 parts can be done by 4/2 = 2 so each part will be of 2 size.

How to evaluate cost that each person will pay?

We will have to add all the costs to get total cost. Then we will divide that cost by the number of people there are to pay the cost equally.

Total cost = Cost for renting movie + Cost for sandwiches - discount offered on sandwiches ( i did subtraction for discount since that decreases the amount which has to be paid)

Total cost = $4 + $15  -$3= $19 - $3 = $16

Total number of people = Kylie + her 3 friends = 4 people

Cost to each person = [tex]16 \div 4[/tex] = $4

Thus,

The cost each person will pay is $4

Learn more about division here:

https://brainly.com/question/2689177