A store is having a sale on jelly beans and almonds. For 6 pounds of jelly beans and 2 pounds of almonds, the total cost is $12 . For 3 pounds of jelly beans and 5 pounds of almonds, the total cost is $15 . Find the cost for each pound of jelly beans and each pound of almonds.