Respuesta :

2 jumbo + 1 medium = 4 med + 0.15

Multiply 2 jumbo smoothies by 2 which is >> 9.90+m =4 m+0.15

9.75=3m

Divide and it'll be 3.25

3.25=m

I Actually spent a hour trying to write an answer as it also challenged me, then i saw how simple it is i wish i could take back my time


Anyways, to find out the amout a medium smoothie cost we need to find the equation for it. With the given information we can find out that the cost of 4 medium smoothies is the same as 2 jumbos and one smoothie.So first lets find out the cost of 2 smoothies, 4.95 * 2 = 9.9.Now lets plot them into an equation.

4x+0.15=9.9+x

Simplyfy the equation by removing the x from the right side

4x-x=3x      x-x=0

so now our new equation is

3x+0.15=9.9

Next lets remove the 0.15

0.15-0.15 = 0       9.9-0.15=9.75

so our new equation is now

3x=9.75

Then, we simplify the x by dividing the amount of x's it has

3x/3=x            9.75/3=3.25

So, after doing all that math, we found out that x=3.25

So each smoothie costs $3.25

so, the equation would be 4x+0.15=9.9+x

We can test it out by plotting in the situation

(3.25*4)+0.15=13.15       9.9+3.25=13.15

Don't forget to add the extra amount.

I am so glad i was able to find this out, and hope this helps you, as i had trouble with it myself, and thats coming from someone who's taking honors!