A nursery owner buys 5 panes of glass to fix some damage to her greenhouse. The 5 panes cost $12.25.Unfortunately ,she breaks 2 more panes while repairing the damage. What is the cost of another 2 panes of glass?
One pane costs $2.45, therefore 2 panes would cost $4.90. and the combined cost of all seven panes would be $17.15. I got this by dividing 12.25 by 5 and multiplying that by 7 to get 17.15. I hope this helped you with your question :)