Respuesta :
Answer:
(a) $0.80
(b) 1.25 m
Step-by-step explanation:
(a) Put 1 where L is, and evaluate the equation.
... p = 0.8·1 = 0.8
The cost for 1 meter of rope is $0.80.
(b) Put 1 where p is and solve for L.
... 1 = 0.8L
... 1/0.8 = L = 1.25
The length of rope that costs $1 is 1.25 meters.
Answer:
a. $ 0.8
b. 1.25 meters.
Step-by-step explanation:
Given equation that represents the price p (in dollars) of a piece of nylon rope having length L meters,
[tex]p=0.8L[/tex]
a. If L = 1 meter,
The cost of the rope would be,
[tex]p=0.8(1) = \$ 0.8[/tex]
b. if p = $ 1.00,
[tex]\implies 1 = 0.8L[/tex]
[tex]\implies L=\frac{1}{0.8}=1.25[/tex]
Thus, the length of the rope would be 1.25 meters.