Kierra purchase candy from the bulk section. The equation c=0.99p represents the cost of the candy per pound. What is the unit rate for the cost of the candy?

Respuesta :

Answer:

The answer would be 0.99/1 pound

Step-by-step explanation:


The unit rate would be $0. 99 or 99cents per pound of candy. The equation dissected is, candy = $0.99 • lbs (pounds), and for each pound of candy bought you have to pay 99 cents.

Hope this helped!