Respuesta :
The better deal is the 21-ounce one because its unit rate equals less than the 17-ounce one
Break down the price per ounce.
[tex]\frac{4.89}{17} = 28[/tex] [28¢ per ounce]
[tex]\frac{5.69}{21} = 27[/tex] [27¢ per ounce]
The box of Cheerios is the better deal.