Maddi went to the store and bought 5 packs of gummy bears and 2 drinks for a total of $5.84. Stephen went to the same store and bought 2 packs of gummy bears and 8 drinks for a total of $10.40. Write and solve a system of equations and use it to determine the cost of gummy bears and drinks.
(part 2) Aaron went to the same store and bought 2 packs of gummy bears, 4 drinks and picked up a gallon of milk. How much did he spend if the milk cost $4.07?