Respuesta :
1 yard = 3 feet.
Multiply total yards by 3 to fond total feet: 6 yards x 3 = 18 feet.
Divide total price by number of feet:
16.38 / 18 = $0.91 per foot
Answer:
The price per foot is $0.91
Step-by-step explanation:
A 6-yard roll of butcher paper costs 16.38
1 yard = 3 foot
6 yards = 3 times 6 = 18 foot
the cost of 18 foot is $16.38
To find price per foot , we divide the cost of 6 yards by 18
[tex]\frac{16.38}{18} =0.91[/tex]
The price per foot is $0.91