Respuesta :

Answer:

Product A.

Step-by-step explanation:

The unit price of product A is $1.36/8oz = $0.17/oz.

The unit price of product B is $3.20/16oz = $0.20/oz.

Answer:

not 100% about this answer but I think it is the 8oz bottle

Step-by-step explanation:

take $1.36 and divide it by 8 which gives you .17 which is 17 cents per oz now do the same thing for the 16 oz so take $3.20 and divide it by 16 and you get .2 which is 20 cents per oz so the 8oz has the lowest unit price of the two!