Answer:
The first store has the better unit rate.
Step-by-step explanation:
You can determine which has the better rate by dividing the overall cost by the amount of baskets. Below is the rate for each.
First Store
$40/2 = $20 per basket
Second Store
$110/5 = $22 per basket
Therefore the first has a better rate