Respuesta :

Divide the cost for 3 ounces by 3, to find the cost per ounce:

2.40 / 3 = 0.80

It cost 80 cents per ounce.

Now multiply the cost per ounce by 16 ounces:

16 x 0.80 = 12.80


It will cost $12.80 for one pound.