You buy 4 bags of sand and 3 bags of pea gravel for $24. In a second purchase (at the same prices), you buy 2 bags of sand for $6. Let x represent the price (in dollars) per bag of sand and let y represent the price (in dollars) per bag of pea gravel. Use a graph to find the price per bag of sand and the price per bag of pea gravel.

Respuesta :

Answer:

x = $3

y = $4

Step-by-step explanation:

We need to know the prices of gravel and peas. We can find the price by using equations and graphing them.

Let X be the price of the sand

Be and the price of pea gravel

In the first purchase we have:

[tex]4x + 3y = 24[/tex]

In the second purchase we have

[tex]2x = 6[/tex]

Both relations represent the equation of a line. In the graphic shown, these lines are drawn. In this case the interception between both lines represents the price of each product, and the solution of the problem. You can see that the lines intersect at point (3 4). This means that the price of each bag of sand is $ 3, and the price of a bag of pea gravel is $ 4.

Ver imagen carlosego