Respuesta :

Answer:

Amount spent by Victoria = $30.

Cost of 1 flan = $22.50

Step-by-step explanation:

A.

Let x be total amount of money that Victoria had before purchasing the flan and chicken pies.

We have been given that Victoria's spends 5/9 of her money on a flan and two chicken pies and Victoria has $24 left. This means that 4/9 of total money is 24.

We can represent this information as:

[tex]\frac{4}{9}x=24[/tex]

Let us solve for x.

[tex]x=24*\frac{9}{4}[/tex]

[tex]x=6*9=54[/tex]

Let us find 5/9 of 54 to figure out the amount spent by Victoria.

[tex]\text{Amount spent by Victoria}=\frac{5}{9}*54[/tex]

[tex]\text{Amount spent by Victoria}=5*6=30[/tex]

Therefore, Victoria spent an amount of $30.

B.

Let C be cost of one chicken pie and F be cost of one flan.

We have been given that each chicken pie cost 1/6 as much as the flan. We can represent this information in an equation as:

[tex]C=\frac{1}{6}F...(1)[/tex]

We are also told that Victoria's spends 5/9 of her money on a flan and two chicken pies.

We can represent this information as:

[tex]2C+F=30...(2)[/tex]

Upon substituting C's value in equation (2) we will get,

[tex]2*(\frac{1}{6}F)+F=30[/tex]

[tex](\frac{1}{3})F+F=30[/tex]

Now let us have a common denominator.

[tex](\frac{1}{3})F+\frac{3F}{3}=30[/tex]

[tex](\frac{1+3}{3})F=30[/tex]

[tex](\frac{4}{3})F=30[/tex]

[tex]F=30*\frac{3}{4}[/tex]

[tex]F=30*0.75[/tex]

[tex]F=22.50[/tex]

Therefore, the cost of one flan is $22.50.  

Answer:

She spend $30

A flan cost $22.5

Step-by-step explanation:

Let's call x her initial money

After she bought the flan and two chicken pies she has $24.

She spend (5/9)*x in the flan and two chicken, then

x - (5/9)*x = 24

(4/9)*x =  24

x = 24*(9/4)

x = $54

She spend (5/9)*54 = $30

Let's call f the flan cost

Each chicken pie cost 1/6 as much as the flan, then:

30 = f + (1/6)*f + (1/6)*f

30 = (4/3)*f

f = 30*(3/4)

f = $22.5