Respuesta :
Answer:
Amount spent by Victoria = $30.
Cost of 1 flan = $22.50
Step-by-step explanation:
A.
Let x be total amount of money that Victoria had before purchasing the flan and chicken pies.
We have been given that Victoria's spends 5/9 of her money on a flan and two chicken pies and Victoria has $24 left. This means that 4/9 of total money is 24.
We can represent this information as:
[tex]\frac{4}{9}x=24[/tex]
Let us solve for x.
[tex]x=24*\frac{9}{4}[/tex]
[tex]x=6*9=54[/tex]
Let us find 5/9 of 54 to figure out the amount spent by Victoria.
[tex]\text{Amount spent by Victoria}=\frac{5}{9}*54[/tex]
[tex]\text{Amount spent by Victoria}=5*6=30[/tex]
Therefore, Victoria spent an amount of $30.
B.
Let C be cost of one chicken pie and F be cost of one flan.
We have been given that each chicken pie cost 1/6 as much as the flan. We can represent this information in an equation as:
[tex]C=\frac{1}{6}F...(1)[/tex]
We are also told that Victoria's spends 5/9 of her money on a flan and two chicken pies.
We can represent this information as:
[tex]2C+F=30...(2)[/tex]
Upon substituting C's value in equation (2) we will get,
[tex]2*(\frac{1}{6}F)+F=30[/tex]
[tex](\frac{1}{3})F+F=30[/tex]
Now let us have a common denominator.
[tex](\frac{1}{3})F+\frac{3F}{3}=30[/tex]
[tex](\frac{1+3}{3})F=30[/tex]
[tex](\frac{4}{3})F=30[/tex]
[tex]F=30*\frac{3}{4}[/tex]
[tex]F=30*0.75[/tex]
[tex]F=22.50[/tex]
Therefore, the cost of one flan is $22.50.
Answer:
She spend $30
A flan cost $22.5
Step-by-step explanation:
Let's call x her initial money
After she bought the flan and two chicken pies she has $24.
She spend (5/9)*x in the flan and two chicken, then
x - (5/9)*x = 24
(4/9)*x = 24
x = 24*(9/4)
x = $54
She spend (5/9)*54 = $30
Let's call f the flan cost
Each chicken pie cost 1/6 as much as the flan, then:
30 = f + (1/6)*f + (1/6)*f
30 = (4/3)*f
f = 30*(3/4)
f = $22.5