Respuesta :

Answer:

She spend 7.33 on each lunch.

Step-by-step explanation:

We have been given that Mrs. Johnson spend $611 buying for 78 students

If each lunch cots the same we have to find how much did she spend on each lunch:

We can calculate the price of each lunch  by dividing the total cost she spend upon the lunch she bought.

let the cost of each lunch be x

Hence, [tex]x=\frac{611}{78}=7.33[/tex]