Answer:
Price $0.75 per ounce of confetti
Step-by-step explanation:
Given the statement: Yuki bought a pound of confetti for $12.
⇒[tex]1 pound = \$ 12[/tex] ......[1]
Also, it is given that there are 16 ounces in 1 pound.
⇒ 16 ounces = 1 pound .....[2]
To calculate the price, in dollars per ounce of confetti.
From [1] and [2] we have;
[tex]16 ounces = \$12[/tex]
then;
1 ounces = [tex]\frac{12}{16} = \frac{3}{4} = \$0.75[/tex]
Therefore, the price, in dollars per ounce of confetti is, $0.75 per ounce.