Respuesta :

Answer:

Price $0.75 per ounce of confetti

Step-by-step explanation:

Given the statement: Yuki bought a pound of confetti for $12.

⇒[tex]1 pound = \$ 12[/tex]                 ......[1]

Also, it is given that there are 16 ounces in 1 pound.

16 ounces = 1 pound                       .....[2]

To calculate the price, in dollars per ounce of confetti.

From [1] and [2] we have;

[tex]16 ounces = \$12[/tex]

then;

1 ounces =  [tex]\frac{12}{16} = \frac{3}{4} = \$0.75[/tex]

Therefore, the price, in dollars per ounce of confetti is, $0.75  per ounce.