BRAINLIEST!PLEASE HELP ME
Rob and Amy each improved their yards by planting rose bushes and shrubs. They bought their supplies from the same store. Rob spent $100 on 8 rose bushes and 5 shrubs. Amy spent $112 on 8 rose bushes and 8 shrubs. What is the cost of one rose bush and the cost of one shrub?

rose bush: $13 , shrub: $2

rose bush: $10 , shrub: $4

rose bush: $15 , shrub: $5

rose bush: $7 , shrub: $5

Respuesta :

Answer: Choice B

rose bush: $10, shrub: $4

=========================================

Work Shown:

x = cost for one rose bush

y = cost for one shrub

Rob's equation: 8x+5y = 100

Amy's equation: 8x+8y = 112

Subtract the equations straight down (match terms)

8x - 8x = 0x = 0, x terms go away

5y-8y = -3y

100-112 = -12

After those three subtractions, we end up with this new equation: -3y = -12

That equation solves to y = 4 when you divide both sides by -3

Use this value of y to find x

8x+5y = 100

8x+5(4) = 100 ... replace y with 4

8x+20 = 100

8x+20-20 = 100-20 .... subtract 20 from both sides

8x = 80

8x/8 = 80/8 ... divide both sides by 8

x = 10

We end up with x = 10 and y = 4 pairing up. The two equations, when graphed, cross at the location (10,4). One rose bush costs $10 and one shrub costs $4.