Respuesta :
Answer:
The equation would be y = 2.5x + 5
Step-by-step explanation:
To find this, first note that we need to multiply the variable by the changing amount. Since the price per pound is 2.5, we know that number needs to be multiplied by x.
We also know 5 must be the constant, since it is the cost to enter regardless of the amount of apples.
Answer:
The equation is : [tex]y=5+2.50x[/tex]
Step-by-step explanation:
Let the total cost of the apples be represented by = y
The one time payment to enter the farm is = $5
The cost of 1 pound of apples is = $2.50
So, lets suppose people pick 'x' pounds of apples. So, total price of apples is = 2.50x
Hence, the equation to model the total cost, y, for 'x' pounds of apples is :
[tex]y=5+2.50x[/tex]