Respuesta :

Answer:

3. $2 per 1 pineapple

4. 35 miles per 1 hour

5.  $7 per 1 hour

Step-by-step explanation:

A unit rate is the rate of measurement of an object per 1. Its feet per 1 hour or dollars per 1 item or 1 ounce. To find the unit rate divide the two measurements to a simpler fraction with 1 as the denominator or divide to a decimal if necessary.

Examples:

3. $8 / 4 pineapples = $2 per 1 pineapple

4. 105 miles / 3 hours = 35 miles per 1 hour

5. $35 / 5 hours = $7 per 1 hour