The table shows the pricing for four different types of apples. Which type cost the least per kilogram? How do you get the answer?
1. $4 for 1.5 kg
2. $5 for 2.0 kg
3. $7 for 2.5 kg
4. $8 for 2.5 kg

Respuesta :

Answer:

Least cost per kilogram is "$5 for 2.0 kg"

Step-by-step explanation:

To get cost per kilogram, we divide the cost given by the kg given.

1. We need to divide 4 by 1.5 to get cost per kilogram.

Cost/Kg = [tex]\frac{4}{1.5}=2.67[/tex]

2. We need to divide 5 by 2.0 to get cost per kilogram.

Cost/Kg = [tex]\frac{5}{2.0}=2.5[/tex]

3. We need to divide 7 by 2.5 to get cost per kilogram.

Cost/Kg = [tex]\frac{7}{2.5}=2.8[/tex]

4. We need to divide 8 by 2.5 to get cost per kilogram.

Cost/Kg = [tex]\frac{8}{2.5}=3.2[/tex]

As we can see, the second option costs the least per kilogram.

The answer is i dont know, mine was 2.28 (D) but your question looks a little different