Respuesta :

Answer:

$2.25 for 3 tennis balls is the better buy

Step-by-step explanation:

You want to look at the cost per ball to see which is the cheaper of the two deals.  

To do this, divide the dollar amount by the number of balls.

$2.25/3   =  $0.75     so you're paying 75 cents per ball

$6.24/8 = $0.78       so you're paying 78 cents per ball