Alex divides the three smoothies by five days to get the amount of smoothies she drinks by the day. what is that amount written as a decimal? A smoothie costs $4.25 at Sam's smoothies. How much does Alex spend on a smoothie by the day? Alex's mom gave her $27.75 to spend on smoothies for the entire month. How many smoothies can she buy during the month? How much money will she have left over?