Respuesta :

Answer:

Ham costs: $8.249 repeating

Overall cost: 1.26 repeating

Step-by-step explanation:

$4.95 x 5/3= 8.249

2/3 + 3/5= (2 x 5) + (3 x 3)/ 3 x 5=

19/ 15 or 1 4/15

15 divided by 19= 1.26 repeating

Hey there!

[tex]\star[/tex] When finding the price of a particular item, you have to  multiply the given number times the lbs (pounds)

[tex]\bold{downarrow}[/tex]

  • [tex]\bold{\$4.95\times\frac{5}{3}}[/tex] would give you the result of [tex]\bold{8.24}[/tex]
  • This helps us learn what you get when you're solving for the particular equation
  • Therefore, [tex]\boxed{\boxed{\bold{Answer:8.24}}}[/tex] [tex]\checkmark[/tex]
  • (Note. if you want more ways to solve this equation. Let me know!)

Good luck on your assignment and enjoy your day!

~[tex]\frak{LoveYourselfFirst:)}[/tex]